MUHABBET BAHARI

Film Story

2020, Özbekistan, 128 dk., Renkli, Özbek Türkçesi

2020, Uzbekistan, 128 min., Color, Uzbek

  • Yönetmen / Director: İbrahim Rasulov
  • Senaryo Yazarları / Script: Zulfiya Kurolboykızı, Mikoyıl Sulaymonov
  • Görüntü Yönetmeni / Cinematography: Tal’at Mansurov
  • Müzik / Music: Doniyor Agzamov
  • Oyuncular / Cast: Hamza Hasanov, Shahnoza Hojimurodova, Shohida İsmoilova, Gülbahor Dadamirzayeva, Abdurayım Abduvahobov, Otabek Hakberdiyev, Sherzod Murodov, Akmal Yo’ldoshev, Jamoliddin Veliyev, Oleg Galahov, Shaoat Rahmatullayeva
  • Yapım / Production: Özbekfilm

Filmin konusu, çağdaş Özbek edebiyatının öncülerinden şair ve oyun yazarı Hamit Alimcan (1909-1944) ile karısı şair, gazeteci ve yayıncı Zülfiye İsrailova’nın (1915-1996) aşk hikâyesidir. Filmde olaylar büyük ölçüde 1920-1944 yıllarında Özbekistan’da geçiyor. “Zülfiye Hanım” adıyla ün kazanan İsrailova’nın dünyası, umut ve coşku dolu hayatı, kocasının genç yaşta ve ani ölümünden sonra değişir. Ama kocasına olan duyguları, özlemleri ve sadakati devam eder.

The subject of the film is the love story of poet and playwright Hamit Alimcan (1909-1944), one of the pioneers of contemporary Uzbek literature, and his wife, poet, journalist and publisher Zülfiye Israilova (1915-1996). The events in the film mostly take place in Uzbekistan during the years 1920-1944. The world of Israilova, who became famous as “Zülfiye Hanım”, and her life full of hope and enthusiasm changes after her husband’s young and sudden death. But her feelings, longings and loyalty to her husband remain.