KURMANCAN DATKA

Film Story

2014, Kırgız Cumhuriyeti, 135 dk., Renkli, Kırgız Türkçesi

2014, Kyrgyz Republic, 135 min., Color, Kyrgyz

  • Yönetmen / Director: Sadyk Sher-Niyaz
  • Senaryo Yazarı / Script: Sadyk Sher-Niyaz, Bakyt Turdubayev
  • Görüntü Yönetmeni / Cinematography: Murat Aliyev
  • Müzik / Music: Bakyt Alisherov, Murzali JeenbayevOyuncular / Cast: Elina Abai kyzy, Nazira Mambetova, Aziz Muradilaev, Adilet Usubaliev, Milan Abdulaev, Akylbek Abdykalykov, Ulan Omuraliev
  • Yapımcı / Producer: Akzhol Bekbolotov

Ruslar işgal ettiğinde ülkesini tamamen yıkımdan kurtarmak için diplomasisiyle bugüne kadar saygı duyulan güçlü iradeli ve cesur kadın Kurmancan’ın destansı hikayesi. Buhara ve Hokand hanları tarafından, kocası Alimbek’in öldürülmesinin ardından Kurmancan “Datka” ilan edildi. Bir kadın olarak, erkeğin on dokuzuncu yüzyıldaki baskın konumunun muadili olan Kurmancan, hayatının çoğunu hem Alay ulusunun coğrafi evini hem de içindeki insanları savunmak için harcadı. Liderliği, Rus işgaline karşı vatansever savunmada etkili siyasi müzakereler ve kritik kararlar ile tanımlandı. Bunu yaparken yerli halktan onlara kendi oğulları gibi davranarak destek aldı. Siyasi ve askeri güçteki bu anaerkil rol, ulusunun korunmasında etkili bir strateji olduğunu kanıtladı.

The relevant epic story of the strong-willed and courageous woman before her time, Kurmanjan, who is revered to this day for her diplomacy for saving her nation from complete destruction when the Russians invaded.By the khans of Bukhara and Khokand, Kurmanjan was declared “Datka” following the assassination of her husband, Alymbek. As a woman, a submissive counterpart to the man’s dominant status of the nineteenth century, Kurmanjan spent the majority of her life defending both her geographic home of the Alai nation and the people in it. Her leadership was defined by effective political negotiations and critical decision making in patriotic defense against Russian invasion. In doing so, she gained support from the native people by treating them as her own sons. This matriarchal role in political and militaristic power proved an effective strategy in the protection of her nation.