CENNETİN YOLU

Film Story

2020, Kırgız Cumhuriyeti, 121 dk., Siyah-Beyaz, Kırgız Türkçesi

2020, Kyrgyz Republic, 121 min., Black and White

  • Yönetmen / Director: Bakyt Mukul, Dastan Zhapar Uulu
  • Senaryo Yazarı / Script: Dastan Zhapar Uulu, Bakyt Mukul,Nurlan Abdykadyrov
  • Görüntü Yönetmeni / Cinematography: Bakyt Mukul
  • Müzik / Music: Balasagyn Musayev
  • Oyuncular / Cast: Marat Alyshpaev, Bakyt Mukul, Shaiyr Kasymalieva, Busurman Odurakaev, Anara Azhykanova, Kalipa Usenova, Omurzak Toktomuratov, Gulsina Chotonova, Ruslan Kurmanaliyev, Tynar Abdrazaeva, Tabyldy Aktanov
  • Yapım / Production: Kyrgyz Film Studio

Emekli bir yazar olan Kubat Aliev, giderek artan bir şekilde servet kaygısı taşıyan bir toplumda ünlü ve fakir bir yazar olarak son günlerini yaşar. Dul, çocuksuz ve tek dileği, edebiyatın küçük ve hayal kırıklığına uğramış ulusuna aydınlanma getirmeye devam etmesidir. Daha genç ve bir o kadar da yetenekli bir yazar olan arkadaşı Sapar’da devam etme ihtimalini görür. Ancak Sapar çok hastadır ve pahalı bir tedaviye ihtiyacı vardır. Kubat, yatalak yazarın hayatını kurtarmak için dairesini satmaya karar verdiği gün, kendi küçük işadamı kardeşinin borçları için tahsildarlar tarafından dövüldüğünü öğrenir. Kubat, hasta yazarın hayatını kurtarmak için duyduğu ezici arzu ile yakınına yardım etme baskısı arasında kalır. Geçimini baba mirası meyve bahçesi ve tarlasından sağlayan Hasan, tarlasının tam ortasına dikilmek istenen elektrik direğinden kurtulmaya çalışırken, Hac için Mekke’ye gidişi yaklaştıkça geçmişine ve kendi içine doğru bir arayışa çıkar.

A retired writer, Kubat Aliev, is living his last days as a famous and poor writer in a society increasingly concerned by wealth. A widower, he has no children and his only wish is that literature continues to bring enlightenment to his small and disillusioned nation. He sees the possibility of a continuation in his friend, a younger and an equally talented writer, Sapar. However, Sapar is very ill and is in need of an expensive treatment. On the day that Kubat decides to sell his apartment to save the bed-ridden writer’s life, he learns his own younger businessman brother is beaten up by collectors for debts. Kubat finds himself torn between his overwhelming desire to save the sick writer’s life and the pressure to help his kin.