BİRİMİZ HEPİMİZ İÇİN

Film Story

2021, Macaristan, 80 dk., Renkli, Macarca

2021, Hungary, 80 min., Color, Hungarian

  • Yönetmen / Director Senaryo Yazarı / Script: András Pires Muhi
  • Görüntü Yönetmeni / Cinematography: András Pires Muhi
  • Oyuncular / Cast: Áron Szilágyi, Betti Szántó, Gergely Hollósi, András Decsi, András Szatmári, Tamás Decsi, Csanád Gémesi
  • Yapım / Production: ELF Pictures
  • Yapımcılar / Producers: Ágnes Horváth-Szabó, Ernő Mesterházy, András Pires Muhi

2020’de Tokyo’da tarih yazan ve arka arkaya üçüncü Olimpiyat altınını kazanan Macar eskrimci Áron Szilágyi’nin hayatını konu alıyor. “Egy mindenkiert”, büyük ölçekli bir sporcunun hikâyesini ve kariyerin kilit aşamalarını anlatan yaratıcı bir belgesel portresi. Spor ve sinema tarihinde bir rakibin, özellikle de bir iki kez Olimpiyat şampiyonu – tüm Olimpiyat döngüsü boyunca bir film ekibi tarafından takip ediliyor. Tarihin en önemli eskrimcilerinden biri olan Áron Szilágyi’nin portresinin duygusal bir tonda, aksiyona yakın anlatımı.

Documentary about sabre fencer Áron Szilágyi, who made history in Tokyo 2020, winning his third Olympic gold in a row. One for All is a creative documentary film portrait that tells the story of a large-scale sports career’s key stages with the pace of a feature film. There has never been an example in sports and film history of a competitor — especially a two-time Olympic champion — being followed by a film crew for an entire Olympic cycle. Our goal is to draw the portrait of Áron Szilágyi, one of the greatest fencers in history, in a twisting, emotional way, close to action.